пʼятниця, 25 липня 2014 р.

Монументальна Шевченкіана на Білозерській землі.


   Тараса Григоровича Шевченка, без сумнівів, можна вважати видатною особистістю, адже він був людиною універсальних обдарувань та інтересів. Без його постаті не можливо уявити Україну, адже все життя і творчість він присвятив українському народові.
  На знак шани до Кобзаря по всій Україні, у багатьох містах і селах нашої держави встановлюють пам’ятники, які увічнюють образ українського народного поета, революціонера-демократа.
На сьогоднішній день налічується 1384 пам’ятники Тарасу Шевченку у світі: 1256 в Україні та 128 за кордоном – у 35-ти державах.
В Україні найбільше пам’ятників встановлено на Івано-Франківщині – 201, за нею йдуть Львівська (193), Тернопільська (165) та Черкаська (102) області. 
На Херсонщині перший пам’ятник Кобзарю встановлений у 1922 році в селі Станіслав Білозерського району. Ця подія пов’язана з перебуванням у Станіславі актора Юрія Васильовича Шумського. Багато сил віддавав він згуртуванню творчої молоді Станіслава, тут активно діяв драмгурток. Але разом з тим Юрій Васильович мав піднесену мрію вшанувати пам’ять Кобзаря, відкривши в селі пам’ятник.
Станіславці радо сприйняли пропозицію. Погруддя замовили в Києві. Воно було встановлено в центрі села на величному, заввишки в кілька метрів постаменті — пам’ятник було відкрито 8 листопада 1922 року. На лицьовому боці постаменту зображено бандуру, сувій паперу, пензлі, на решті боків — рядки з невмирущих творів Кобзаря. Щороку в шевченківські дні тут людно — проходять свята пам’яті великого сина українського народу.

Пізніше пам’ятники поетові з’явилися і в с. Софіївка, с. Дар’ївка,           с. Широка Балка, смт Білозерка, с. Чорнобаївка. Біля них проводяться заходи вшанування поета, літературні свята, конкурси-поезії.
Не може не привернути увагу скульптурний портрет Т.Г.Шевченка у селі Широка Балка  – робота Херсонських художньо-виробничих майстерень. Погруддя мармурове, постамент та цоколь – з каменю-ракушняку та цегли, оцементовані, облицьовані плитами з мармурової крихти. Пам’ятник відкрито у березні 1964 року.

Здавна бережуть у своїх серцях пам'ять про поета жителі села Софіївка. Місцем проведення масових заходів щодо вшанування пам’яті Кобзаря й інших акцій є пам’ятник Т.Г. Шевченку. Погруддя встановлене в центрі села і є свідченням любові мешканців  до геніального сина України Тараса Шевченка.

Погруддя Т.Г.Шевченка було встановлено і в селі Дар’ївка, виготовлене архітектором Шапко І.Г. з бетону. Для жителів села він є символом чесності, правди і великої любові до народу, незалежності та справедливості.

Безсмертна спадщина нашого Пророка користується великою любов’ю усіх українців. Здавна бережуть у своїх серцях пам’ять про нього й жителі смт Білозерка, в центрі якого розташований пам’ятник Т.Г. Шевченку. Виготовлений ПП Логвінова Т.Н у м. Запоріжжя. Постамент з гранітної крихти, погруддя тоноване під бронзу. Урочисте відбулося 24 серпня 2001 року. Пам'ятник встановлений від жителів Білозерського району з нагоди 10-ї річниці Незалежності України.

09 березня 2014 року, в рамках святкування 200-ї річниці з дня народження Тараса Григоровича Шевченка, в с.Чорнобаївка за кошти територіальної громади було встановлено погруддя видатному українському письменнику, поету та художнику Т.Г.Шевченку. В урочистому мітингу з нагоди відкриття погруддя взяли участь представники місцевої влади, депутати районної та сільської ради, громадськість, молодь.
Ім'я Тараса Григоровича Шевченка не забуто. Як писав Іван Франко, "найкращий, найцінніший дар доля дала йому аж по смерті — невмирущу славу і вічно нову насолоду, яку дають його твори мільйонам людських сердець".
Саме "Монументальну Шевченкіану" на засіданні клубу "Пошук" розкрила Журавленко Ольга, спеціаліст по охороні пам’яток історії та культури. Для пошуковців кожне засідання - це відкриття нових сторінок історії малої Батьківщини.Немає коментарів:

Дописати коментар