Ювілейна Херсонщина


 

"Рідного краю славетні імена" клуб "Пошук"


 
    Херсонщина! З-поміж усіх  областей  України «країна  чотирьох  морів» вирізняється дивним  розмаїттям  природи, таємничими  скіфськими  курганами  та  легендами,  промисловими і  сільськогосподарськими  комплексами. Головна  ж  гордість   нашого  краю – це  працьовиті,  щедрі  на добро люди. Вони -  справжні  господарі  благодатної  землі, котрі прославляють  свій  край.
    Члени  краєзнавчого  клубу «Пошук» на своєму  засіданні  провели  архівні  дослідження  за  матеріалами  періодичних  видань минулого  століття,  які  приурочені  до  70-річчя  утворення  Херсонської  області. Пошуковці  ознайомилися з справжніми  господарями  польових  ланів  Білозерки  на  сторінках  газети  «Колгоспник  Білозерщини», згодом «Промінь  комунізму» ( зараз  «Придніпровська  зірка»). У мирний час своєю  працею звеличила наш  край  Шевченко Є.М. – ланкова колгоспу  імені  Будьонного ( згодом «Батумський», потім «Україна»), яка  живе  у районному центрі. «Вона показала зразки самовідданої ,  високопродуктивної  праці і  з  усією  енергією  включилася  у  боротьбу за новий  розквіт нашої Вітчизни» ( газета «Колгоспник Білозерщини»№20/ 1956 р.). Євдокія Михайлівна в 1951 році  за  вирощування  високого  врожаю  бавовнику – по  13,4/га  удостоєна  звання  Героя  Соціалістичної  Праці. У цей період соціалістичного змагання на  полях  колгоспу  працює і Сікоза В.М. – ланкова рільничої бригади. «Багато вміння, наполегливості і любові до дорученої справи доклала молода ланкова до того, щоб виконати взяте доручення – виростити високий урожай-  з кожного гектара одержано 540,4 центнера цукрових буряків з площі 10 гектарів» ( газета «Промінь комунізму», №27/1961р.). За сумлінну працю і високі виробничі досягнення Валентині Михайлівні присвоєно звання Лауреата державної премії України. Наша землячка обиралася депутатом Верховної  Ради УРСР.  
    Честь і хвала жінкам, котрі на посушливих просторах створили і продовжують творити красу земну, дбаючи про добробут і процвітання   України!
    Гортаючи сторінки місцевої преси, пошуковцям цікаво й пізнавально доторкнутися до ратної трудової слави односельчан. На засіданні клубу вирішили в подальшій роботі використовувати архівні матеріали бібліотеки та визначилися з темою наступного засідання: «70- річчя визволення Херсонської області та Білозерки від фашизму».




                                    
                                   До 70-річчя утворення Херсонської області



За документами держархіву області:

30 березня 1944 року Указом Президії Верховної Ради СРСР була створена Херсонська область з частини земель Запорізької та Миколаївської областей з центром у місті Херсоні.
Очолили створення нової області, відбудову зруйнованої Херсонщини голова обласного виконкому Пилип Іванович Пасенченко-Демиденко та перший секретар обкому КП(б)У, двічі Герой Радянського Союзу Олексій Федорович Федоров.

*        *        *

27 квітня 1944 року було видане перше спільне розпорядження облвиконкому та обкому КП(б)У про переобрання на себе влади у межах новоствореної Херсонської області.

*        *        *

10 травня 1944 року відновилось залізничне сполучення між Херсоном та Миколаєвом через станцію Снігурівка. Початок відродження залізничного транспорту Херсонщини.
*        *        *

13 травня 1944 року утворена Херсонська обласна надзвичайна комісія з розслідування злочинів нацистських окупантів на території Херсонської області. Її очолив Федоров О.Ф., перший секретар обкому партії.

*        *        *

26 травня 1944 року відновились заняття на фізико-математичному, хіміко-біологічному, мови та літератури, географічному факультетах педагогічного інституту. На перший курс прийнято 248 студентів, біля 100 студентів зараховано на старші курси.

*        *        *

15 червня 1944 року створено обласну філармонію.

*        *        *

1 липня 1944 року – створення Херсонської обласної лікарні і поліклініки шляхом реорганізації міських.

*        *        *

15 липня 1944 року заснований Херсонський гідрометеорологічний технікум.

*        *        *

У жовтні 1944 року засноване Херсонське культурно-освітнє училище.


*        *        *

9 жовтня 1944 року відкрито Херсонський обласний палац піонерів (нині Палац дітей та юнацтва).

*        *        *

У 1944 році утворено:
-        обласну прокуратуру;
-        обласні відділи у справах мистецтва, управління культури, кінофікації;
-        обласні ради спортивних товариств;
-        обласний автомобільний трест;
-        обласне управління зв’язку;
-        обласний відділ народної освіти;
-        обласний комітет радіомовлення та радіофікації;
-        обласний комітет Червоного Хреста;
-        обласне управління сільського господарства;
-        обласний фінансовий відділ;
-        обласну контору і районні відділення Держбанку.

*        *        *

У відповідності з погоджуванням Уряду Української РСР і Польським Комітетом національного визволення «Про евакуацію українського населення з території Польщі та польських громадян з території УРСР» та Херсонщину у 1944-1945 рр.

*        *        *

8 червня 1945 року створено обласну дитячу технічну та сільськогосподарську станцію (нині Херсонський обласний центр науково-технічної творчості учнівської молоді).

*        *        *

21 травня 1946 року засновано Херсонський судномеханічний технікум, якому 3 травня 1954 року присвоєно ім’я російського флотоводця Ф. Ф. Ушакова (в ознаменування 300-річчя воз’єднання України з Росією), 13 липня 1967 року нагороджено орденом Трудового Червоного Прапора.

*        *        *

25 червня 1946 року Постановою бюро Херсонського міському КП(б)У затверджено генеральну схему планування міста, за якою розвивався Херсон.

*        *        *

16 листопада 1946 року видано наказ Міністерства суднобудування СРСР про початок спорудження суднобудівного заводу в Херсоні, який вже 12 жовтня 1951 року спустив на воду перше судно. Підприємство згодом стало одним із провідних в галузі суднобудування.




*        *        *

У 1946 році створено Херсонську обласну раду добровільного товариства мисливців та рибалок.

*        *        *

28 квітня 1947 року помер Савва Божко (1901-1947) – український письменник, уродженець Херсонщини.
*        *        *

21 грудня 1947 року вперше у новоствореній Херсонській області відбулись вибори до обласної ради депутатів трудящих. Всього було обрано до обласної ради 70 депутатів.           8-9 січня 1948 року відбулась перша сесія обласної ради депутатів трудящих.

*        *        *

В 1948 році на паротурбінній електростанції м. Херсона, що була зруйнована в роки війни, відновлений один турбогенератор потужністю 5400 кВт та 70 км електричних мереж.

*        *        *

1 травня 1949 року встановлено бронзове погруддя двічі Героя Радянського Союзу П. О. Покришева у м. Гола Пристань

*        *        *

У 1949 році (можливо 20 березня) у м. Херсоні закладено парк Ленінського комсомолу, парк Слави, сквер ім. Орджонікідзе.

*        *        *

У 1950 році створено обласну станцію екскурсійно-туристичної станції (нині Херсонський обласний центр туристично-краєзнавчої творчості учнівської молоді).

*        *        *

4 березня 1950 року на Херсонському суднобудівному і судноремонтному заводі ім. Комінтерну впроваджено у виробництво новий тип річкових суден за розробку яких начальнику конструкторського бюро заводу В. Ф. Тереку була присуджена Державна премія.

*        *        *

20 вересня 1950 року видана постанова ради Міністрів СРСР про будівництво Каховської гідроелектростанції, яке розпочалось вже у кінці того ж року. Восени 1955 року пустили перший агрегат ГЕС, а у березні наступного року було введено в дію останню гідротурбіну. ГЕС була споруджена за п’ять років замість запланованих шести.





*        *        *

10 вересня 1950 року у місті Херсоні на вулиці Суворова було встановлено бронзовий бюст генералісимуса А. В. Суворова з нагоди 150-ої роковини із дня його смерті. Скульптура виготовлена Е. Рукавишниковим.

*        *        *

20 квітня 1951 року було закладено фундамент першого багатоквартирного житлового будинку майбутнього міста, яке 28 лютого 1952 року Указом Президії Верховної Ради УРСР отримало назву “Нова Каховка”. Нове місто зводилось на той час як зразкове, новаторське з огляду містобудування та архітектури.


*        *        *

22 травня 1951 року в м. Херсоні створено довідково-інформаційну службу «Міськдовідка».

*        *        *

За постановою Ради Міністрів СРСР від 29 травня 1951 року розпочались підготовчі роботи під будівництво Херсонського бавовняного комбінату.
5 березня 1953 року в урочистій обстановці був закладений перший камінь майбутнього бавовняного комбінату.
5 листопада 1954 року – урочистий пуск в експлуатацію першої черги комбінату.
У 1970 роки комбінат випускав 65 % всіх бавовняних тканин, які вироблялись в Україні.

*        *        *

16 червня 1951 року Херсонський міськвиконком прийняв постанову «Про впорядкування нумерації будинків та найменувань вулиць міста», завдяки цій постанові було перейменовано 32 вулиці, з’явилися такі назви, як Чорноморська, Московська, Котовського, Чернишевського, Льва Толстого, Філатова, Корабельний спуск, Енгельса та ін.

*        *        *

15 серпня 1951 року в Херсоні відбудовано нафтопереробний завод.

*        *        *

27 листопада 1951 року на центральних магістральних вулицях м. Херсона встановлено світлофори автоматичного регулювання рухом.

*        *        *

12 грудня 1951 року на Херсонському суднобудівному заводі спущено на воду перше судно. Через два роки буде збудований танкер «Херсон», згодом завод розпочав будівництво сухогрузів.


*        *        *

25 квітня 1954 року створена Херсонська обласна станція юних натуралістів (нині Херсонський обласний центр еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді).

*        *        *

8 травня 1954 року створено Херсонське обласне виробниче управління меліорації і водного господарства.

*        *        *

3 березня 1955 року за указом Президії Верховної Ради УРСР територія Щасливцівської та Стрілківської сільрад (на Арабатській стрілці) Джанкойського району Кримської області були передані Генічеському району Херсонської області.
*        *        *

22 серпня 1955 року введено в дію Новокаховський електромашинобудівний завод.

*        *        *

20 квітня 1956 року прийнята спільна постанова міськвиконкому та бюро міському КПУ про будівництво у Херсоні телевізійного центру. До показу пробних передач Херсонська телестудія приступила 17 червня 1959 року, а з вересня того ж року розпочались регулярні телепередачі.
*        *        *

20 квітня 1956 року на комбайнобудівному заводі імені Г. І. Петровського освоєно серійний випуск кукурудзозбиральних комбайнів. Комбайн “Херсонець-7” у подальшому був удостоєний державного Знаку якості.

*        *        *

13 грудня 1956 року наказом міністра паперової та деревообробної промисловості СРСР було затверджено проект будівництва Херсонського целюлозно-паперового заводу у м. Цюрупинську. У січні 1963 року завод було здано в експлуатацію. Завод займався виробництвом целюлози осикової, сульфатної, біленої, фільтраційного паперу, основ для декоративного паперу.

*        *        *

У 1957 році встановлено пам’ятник Ф. Ф. Ушакову у м. Херсоні.

*        *        *

16 грудня 1958 року прийнято постанову міському КП України та виконкому міськради «Про увічнення пам’яті Героя Радянського Союзу Миколи Миколайовича Субботи». Перезахоронені останки на міському кладовищі, встановлено пам’ятник на могилі (13 березня 1959 року). Одна з вулиць міста у 1964 році названа його ім’ям.



*        *        *

У лютому 1959 року створена Херсонська філія Спілки письменників УРСР.

*        *        *

19 березня 1959 року створена Херсонська студія телебачення.
*        *        *

14 жовтня 1959 року на Херсонщині перебували українські письменники О. Є. Корнійчук, В. Л. Василевська.

*        *        *

14 травня 1960 року в м. Херсоні розпочав свою діяльність планетарій, якому у червні 1965 року було присвоєно ім'я першого в світі космонавта Ю.А.Гагаріна.

*        *        *

У червні 1960 року у м. Херсоні відкрито тролейбусний рух за маршрутом довжиною 9,5 км.

*        *        *

2 березня 1960 року вийшло перше число обласної молодіжної газети «Ленінський прапор» (нині – «Новий день»).

*        *        *

У серпні 1960 року виконком міськради прийняв рішення про створення гідропарку на Малому Потьомкінському острові. Гідропарк відкрито 1 червня 1966 року.

*        *        *

27 грудня 1960 року міськрадою прийняте рішення про організацію в м. Херсоні ботанічного саду

*        *        *

У 1961 році введено в експлуатацію магістральний канал Каховське водосховище – Кривий Ріг.

*        *        *

1961 рік – розпочато будівництво найбільшої в Європі гідротехнічної споруди – Північно-Кримського каналу, який постачає воду з Каховського моря до Криму та південних районів Херсонщини.

*        *        *

10 червня 1962 року введено в дію нове приміщення Херсонського музично-драматичного театру у м. Херсоні.
*        *        *

У 1962 році відкрито Будинок книги у м. Херсоні на пл. Свободи.




*        *        *

У січні 1963 році введено в дію Херсонський целюлозно-паперовий завод у м. Цюрупинську.
*        *        *

21 квітня 1963 року директору Херсонського суднобудівного заводу Всеволоду Федоровичу Заботіну та головному зварнику цього ж заводу Арсентію Антоновичу Вичегжаніну за впровадження у практику суднобудування методу зварювання металу у середовищі вуглекислого газу присуджено Ленінську премію.


*        *        *

У 1963 році с. Прогної Голопристанського району перейменоване в Геройське на честь чотирьох Героїв Радянського Союзу та двох Героїв Соціалістичної праці – уродженців села (К. Г. Висовин, П. Х. Дубинда, Г. Я. Оводовський, М. Г. Танський, М. М. Гнильяк, В. В. Михасько).

*        *        *

24 квітня 1964 року створена обласна дитяча лікарня шляхом реорганізації міської.

*        *        *

4 січня 1965 року Президією Верховної Ради УРСР видано Указ про створення у місті Херсоні трьох районів: Дніпровського, Комсомольського та Суворівського.

*        *        *

5 листопада 1965 року відкрито пам’ятник В.І.Леніну у м. Херсоні на пл. Свободи.

*        *        *

У 1965 році розпочалось будівництво Шуменського мікрорайону м. Херсона.

*        *        *

У 1965 році у м. Херсоні відкрито ЦУМ (Центральний універсальний магазин) на вул. Ушакова.





*        *        *

У 1965 році – в обласному центрі відкрито Палац культури текстильників з глядацьким залом на 800 місць. Колективи художньої самодіяльності Палацу удостоєні 17 дипломів Всесоюзних та республіканських конкурсів самодіяльного мистецтва.

*        *        *

У 1965 році на Виставці досягнень Народного господарства СРСР у Москві продукція Херсонського машинобудівного заводу ім. Г.І.Петровського відзначена Золотою медаллю ВДНГ.
*        *        *

У листопаді 1966 року створено Херсонську обласну організацію Українського товариства охорони пам’яток історії і культури.

*        *        *

1966 рік – Колектив Херсонського бавовняного комбінату Указом президії Верховної Ради СРСР нагороджений Орденом Леніна.
Щороку на комбінаті вироблялось більше 150 млн. м. тканини, освоєно випуск 33 видів продукції.

*        *        *

11 лютого 1967 року Указом Президії Верховної ради СРСР Херсонську область за успіхи у господарському та культурному будівництві нагороджено Орденом Леніна.

*        *        *
13 березня 1967 року відбулась урочисто-траурна церемонія перепоховання невідомого солдата та запалення вічного вогню у парку Слави м. Херсона.
Встановлено пам’ятник загиблим у 1941-1945 роках десантникам на Бірючому острові.

*        *        *

27 жовтня 1967 року було урочисто відкрито пам’ятник “Легендарна Тачанка”. Пам’ятник споруджено біля Каховки на місці розташування штабу Першої кінної армії. Автори монумента удостоєні Державної премії СРСР.

*        *        *

31 жовтня 1967 року виконком Херсонської міської ради засновано звання «Почесний громадянин міста Херсона».

*        *        *

1967 рік – розпочато будівництво Каховської зрошувальної системи. На час остаточного вводу її в експлуатацію 750 тис. га землі одержували воду для поливу.



*        *        *

На 1967 рік на Херсонщині діяли обласний музично-драматичний театр, філармонія, 562 клуби, 1132 бібліотеки, Херсонський краєзнавчий музей з філіалом у Каховці, 12 народних музеїв.

*        *        *

У 1967 році відкрито філію Миколаївського кораблебудівного інституту (НКІ) у м. Херсоні.



*        *        *

13 березня 1969 року встановлено монумент «Танк Т-34» у парку Слави м. Херсона на честь 25-річчя визволення Херсонщини від німецько-нацистських окупантів.

*        *        *

У 1969 році прийнято в експлуатацію Інгульську зрошувально-обводнювальну систему.

*        *        *

15 квітня 1970 року відкрито кіноконцертний зал «Ювілейний» у м. Херсоні.

*        *        *

24 грудня 1970 року створений Херсонський обласний театр ляльок.

*        *        *

15 січня 1971 року утворено Херсонську обласну організацію Спілки художників України. Херсонські художники Георгій Васильович Курнаков, Іван Іванович Ботько, Федір Іванович Загороднюк, Лазар Шулімович Штирмер, Віктор Григорович Балаш та інші, добре відомі шанувальникам образотворчого мистецтва, художники.

*        *        *

28 квітня 1971 року відкрито пам’ятник Т.Г.Шевченку на проспекті Текстильників у м. Херсоні.

*        *        *

У 1971 році розпочала роботу Херсонська постійно-діюча археологічна експедиція Академії Наук УРСР

*        *        *

10 листопада 1972 року створено Херсонське обласне відділення Українського товариства дружби та культурних зв’язків з зарубіжними країнами.

*        *        *

У 1972 році встановлено пам’ятник першим корабелам у м. Херсоні.

*        *        *

27 квітня 1974 року у м. Херсоні створено добровільне товариство любителів книги.

*        *        *

10 січня 1975 року створено Херсонську обласну організацію Спілки журналістів України.
*        *        *

У 1975 році завершено будівництво нової злітної смуги в аеропорту Чорнобаївка. Десятки авіаліній з’єднали Херсон з Києвом, Одесою, Львовом, Кишиневом, Москвою, Ленінградом, Адлером та іншими, а також з багатьма містами та населеними пунктами області, в тому числі курортними.

*        *        *

У 1976 році колективу Херсонського бавовняного комбінату вручено перехідний Червоний прапор ЦК КПРС, ради Міністрів СРСР, ВЦСПС та ЦК ВЛКСМ, а прядильниці Р. М. Лоскутовій, ткалі М. Є. Степаненко, помічнику майстра ткального виробництва В. І. Мильохіну присвоєне звання героя Соціалістичної Праці з врученням орденів Леніна та золотих медалей “Серп і Молот”.

*        *        *

У 1976 році продукція Херсонського електромашинобудівного заводу – тракторний стартер СТЗ-65 з торцевим колектором експонувався на ВДНГ в Москві і був удостоєний бронзової медалі ВДНГ.

*        *        *

У жовтні 1976 року м. Херсон відвідали льотчики-космонавти – двічі Герої Радянського Союзу Борис Валентинович Волинов і герой Радянського Союзу Віталій Михайлович Жолобов, уродженець с. Збур’ївка Голопристанського району Херсонської області. Рішенням виконкому міської ради від 5 жовтня 1976 року їм присвоєно звання “Почесний громадянин міста Херсона.

*        *        *

У 1976 році на Херсонському комбайновому заводі ім. Г. І. Петровського розпочався випуск нових більш досконалих дощувальних агрегатів “Дніпро”.

*        *        *

27 січня 1977 року колектив Херсонського заводу скловиробів вперше у вітчизняній практиці розпочав серійне виробництво нового облицювального матеріалу – декоративного марбліту.

*        *        *

6 березня 1977 року за досягнення високих результатів у соцзмаганні, за піднесення ефективності виробництва і якості роботи, за успішне виконання народногосподарського плану на 1976 р. місто Херсон нагороджене перехідним Червоним прапором ЦК КПРС, Ради Міністрів СРСР, ВЦПРС і ЦК ВЛКСМ.
Урочисте вручення перехідного прапору відбулось у Палаці культури текстильників.





*        *        *

Навесні 1977 року розпочалось будівництво автомобільного моста через Дніпро. Міст зв’язав найкоротшим шляхом Херсон з Цюрупинським, Голопристанським, Скадовським та іншими лівобережними районами степової Таврії, а також з Кримом.

*        *        *

30 червня 1977 року здано в експлуатацію будівлю міськвиконкому по вул. Ушакова, 37.

*        *        *

25 вересня 1977 року на вул. Перекопській відкрито Будинок взуття – один з найбільших взуттєвих магазинів республіки.

*        *        *

7 листопада 1977 року на державні випробування передано новий високоврожайний сорт озимої пшениці “Ювілейний” виведений вченими Українського науково-дослідного інституту зрошувального землеробства.

*        *        *

У 1977 році введено в експлуатацію будинок виконавчого комітету Херсонської міської ради (архітектор М.Костюченко).

*        *        *

13 березня 1978 року в день святкування 34-ї річниці визволення міста від нацистських загарбників в парку ім. Ленінського комсомолу відкрито пам’ятник Миколі Суботі, уродженцю Херсона, якому за сміливість та відвагу при визволенні рідного міста посмертно присвоєне звання Героя Радянського Союзу.

*        *        *

9 квітня 1978 року Херсонський юнацький географічний клуб “Батьківщина”  Палацу культури текстильників нагороджений Почесною грамотою фізико-математичної школи в м. Дубні за активну пропаганду природничих наук.

*        *        *

27 травня 1978 року відкрито Херсонський художній музей ім. О.Шовкуненка.

*        *        *

У червні 1978 року відбулось урочисте святкування 200-річного ювілею міста Херсона. У зв'язку з ювілеєм, а також за великі успіхи в господарському та культурному будівництві м. Херсон було нагороджене орденом Трудового Червоного Прапора.



*        *        *

3 жовтня 1978 року введено в дію новий комплекс Херсонського педагогічного інституту по вул. 40 років Жовтня, 27. Комплекс складався з аудиторного, навчально-лабораторного корпусів та актового залу.

*        *        *

У 1979 році створений у м. Херсоні індустріальний інститут на базі філії Одеського технологічного інституту (нині – Херсонський національний технічний університет).

*        *        *

За десятиріччя 1971-1980 рр. в м. Херсоні побудовано 14 загальноосвітніх шкіл на 15,4 тис. навчальних місць, 6 лікарень на 1540 ліжок, 2 акушерських пункти, 2 поліклініки, 31 дитячий дошкільний заклад на 12,5 тис. місць, кінотеатр “Шумен” на 800 місць, 43 магазина, 64 підприємства громадського харчування, 57 побутових підприємств. Введено в експлуатацію житла загальною площею 1 млн. 646 тис. кв. метрів. Херсонці отримали більше 25 тисяч нових квартир. Зелена зона міста у 1980 році склала 2714 га. На одного мешканця міста приходилось 75 кв. метрів зелених насаджень.

*        *        *

У 1980 році здано в експлуатацію перший житловий будинок найкрупнішого житлового масиву Херсона – Таврійського.

*        *        *

У 1980 році суднобудівному об’єднанню ім. 60-річчя Ленінського комсомолу (ХСВО) за великий внесок у розвиток міжнародної торгівлі присуджено міжнародну премію “Золотий Меркурій”.

*        *        *

У літніх сільгоспроботах та збиранні овочів, баштанних культур, винограду та інших сільгоспроботах 1982 року брало участь 250 тис. мешканців міста. Херсонськими підприємствами в села були направлені близько 900 автомашин та 400 тракторів.


*        *        *

У 1983 році засноване м. Таврійськ Новокаховської міськради.

*        *        *

У грудні 1984 року завершено реконструкцію Херсонського домобудівного комбінату. Повністю переобладнано цехи, устаткування замінено на нове – більш механізоване і продуктивніше, пущений новий головний конвеєр по виготовленню зовнішніх панелей.
Реконструйоване промислове виробництво розпочало випуск нової продукції – блок-елементів підвищеної заводської готовності, квартири з яких мали поліпшене планування і більшу площу. Монтаж будинків з блок-елементів розпочався у 1985 році у другому Таврійському мікрорайоні.
*        *        *

У 1984 році біосферний заповідник «Асканія-Нова» включено до міжнародної мережі біосферних заповідників.

*        *        *

4 січня 1985 року введено в експлуатацію аеровокзальний комплекс на 400 пасажирів в аеропорту Чорнобаївка.

*        *        *

У 1986 році створено меморіальний музей-квартиру Б. А. Лавреньова в м. Херсоні.

*        *        *

4 березня 1989 році відбулась установча конференція Українського історико-просвітницького товариства «Меморіал».

*        *        *

3 липня 1991 році вийшла в ефір перша програма Херсонського телебачення «Скіфія».

*        *        *

19 серпня 1991 року в приміщенні Херсонської міської ради відбулось надзвичайне засідання членів депутатської групи «Альтернатива», де вирішено вимагати негайного проведення надзвичайної сесії міської ради.

*        *        *

22 серпня 1991 року відбувся мітинг протесту херсонців, який прийняв резолюцію про засудження спроби військово-партійного заколоту.

*        *        *

26 серпня 1991 року видано розпорядження Херсонської міської ради народних депутатів про опломбування майна та будівлі, що належали КПУ.

*        *        *

25 серпня 1991 року Катерининський собор був повернутий релігійній громаді.

*        *        *

З 1 жовтня 1991 року в Херсоні перебував В. М. Чорновіл.

*        *        *

1991 року в перший день роботи VI сесії міської ради над приміщенням ради піднято жовто-блакитний прапор.

*        *        *

5 січня 1994 року створено Херсонське обласне територіальне відділення антимонопольного комітету України.

*        *        *

У 1994 році постановою Кабінету Міністрів України біосферному заповіднику «Асканія-Нова присвоєне ім’я його засновника Ф. Е. Фальц-Фейна.

*        *        *

1 вересня 1996 року у Бериславі відбулось урочисте відкриття пам’ятного знака козацької слави.

*        *        *

5 вересня 1996 року в Херсоні відбулась церемонія першого богослужіння на честь священномученика Прокопія (Титова), архієпископа Херсонського, репресованого у 1930-ті роки.

*        *        *

У вересні 1996 року в Херсоні у Виставковому залі (пл. Свободи) в рамках святкування 75-річчя держархіву області, працювала виставка архівних документів (оригіналів) з історії Херсонщини XVIIIXX ст.

*        *        *

У 1996 році в Скадовську відкрито нову морську переправу між Скадовськом та турецьким портом Самсун.

*        *        *

З 1 по 30 жовтня 1997 року у приміщенні державного архіву Херсонської області (вул. Петранка, 6) діяла виставка «Повернуті з небуття» з історії політичних репресій в нашому краї за архівно-слідчими справами жертв сталінських репресій, що передані з СБУ до держархіву.

Немає коментарів:

Дописати коментар