Історія бібліотеки

Згадка про першу бібліотеку в Білозерському районі припадає на 1921р. Архівні документи свідчать, що на 19.10.21р в Білозерській волості налічувалося дві бібліотеки: одна в селі Білозерка, інша в Кізомисі. За свідченням старожилів бібліотека в с.Білозерка займала одну кімнату в приміщенні народної школи.В той час в селі проживало близько 2000 людей, налічувалося 339 житлових будинків.
До кінця 30-х років бібліотека в Білозерці виконувала роль активного агітатора та політінформатора. В 1937 р. вона розташовувалася в приміщенні сільського клубу.
Страшне лихоліття зачинило двері бібліотеки. Перші згадки про неї припадають на 1946 рік, після переможного завершення Великої Вітчизняної війни.
На той час, в районному центрі та і в селах, зокрема в Станіславі, Кізомисі, Широкій Балці, Олександрівці, уже в 1945-1946 роках відкриваються книгозбірні, які починали свою роботу з нуля. Уже на початку 1945 року в Білозерці відновила свою роботу бібліотека, яка в своєму фонді налічувала декілька сотень книжок з різних міст України. 
У 1949 році Білозерській бібліотеці присвоєно статус районної. Починаючи з цього часу, працівники бібліотеки здійснювали надання методичної і практичної допомоги сільським, клубним, колгоспним та шкільним бібліотекам, відповідно до плану роботи.
На початоку 50-х років Білозерська бібліотека звітувала про роботу чотирьох сільських, шести клубних та п’яти колгоспних бібліотек у районі. Колгоспні книгозбірні мали маленький фонд, всього 200 – 300 книжок, а районний нараховував 16 134 екземпляри. Обслуговувалось майже 3000 читачів у всіх підрозділах: на абонементі, в пересувках, в обмінних пунктах. Пересувок у районній бібліотеці було 26, а це значить, що обслужити треба було щонайменше 10 сіл району. Вони були в клубних бібліотеках, на бригадах, на МТС, в Елітному господарстві, в Будинку інвалідів. Читачів на пересувках налічувалось в півтора рази більше , ніж на абонементі. Ця форма  роботи збереглася надовго і була досить успішною.
На початку 60-х років бібліотечна мережа Білозерського району нараховувала дев’ять сільських бібліотек, які мали 7 філій, 3 пункти видачі і 23 пересувки, 2 клубні бібліотеки, 7 колгоспних і 6 профспілкових бібліотек, що мали 8 пересувок, 1 районну бібліотеку для дорослих і 1 - для дітей. На той момент районна бібліотека розміщувалася в 5-ох кімнатах: абонемент з книгосховищем, читальний зал з книгосховищем, методична кімната. На абонементі був частково вільний доступ до книжкового фонду. Бібліотека знаходилась в приміщенні церковної сторожки і мала 7 столів, 40 стільців, 7 книжкових шаф, 17 стелажів, 5 етажерок, 3 книжкові вітрини, 3 каталожні ящики, диван, друкарську машинку, велосипед.
До кінця 60-х років населення Білозерки зросло до 6 000 чоловік. Райцентр обслуговували декілька бібліотек: районна, дитяча, шкільна і партійна. Районна бібліотека нараховувала 3 300 читачів. Книжковий фонд бібліотек району нараховував близько 255 000 екземплярів.
На початку 70-х років Білозерський район нараховував 59 населених пунктів, 17 сільських Рад з населенням майже 59 000 чоловік. Населення району обслуговували такі бібліотеки: сільські (27), районна для дорослих, районна дитяча, зональна (Чорнобаївська), профспілкові (3), шкільні (24), інших відомств (2), філії (4), пункти видачі (2), пересувки (20). Стаціонарними бібліотеками обслуговувалось 32 населених пункти; філіями, пересувками і пунктами видачі – 27 населених пунктів.
У листопаді 1976 року в єдину мережу об`єдналися районна, дитяча та сільські бібліотеки(32) - була створена Білозерська централізована бібліотечна система. Районній бібліотеці присвоєно статус Центральної.Ця подія стала відправною точкою до стабілізації в роботі, бо у бібліотечній системі налагоджено облік бібліотечного фонду, відредаговано каталоги та картотеки, підібрано кадри для роботи у сільських філіях. 
90-і роки стали важким випробуванням для бібліотек: колектив Білозерської ЦБС змушений був працювати на 0,5 та 0,75 ставки. Та в 2002 році соціальне становище наших бібліотекарів змінилося на краще. В основному, починаючи з березня 2002 р., були повернуті повні ставки бібліотекарям.
В 1996 році Центральну бібліотеку переведено у приміщення старої школи, де всі відділи бібліотеки мають свої кабінети.
Сьогодні районна бібліотека в інформаційному ландшафті селища задовольняє сучасні потреби користувачів різного віку , сприяє підвищенню позитивного іміджу закладу у культурному житті суспільства.