Указ
Президента України |
Про додаткові заходи з підготовки та відзначення 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка
З метою гідного відзначення у 2014 році 200-річного ювілею видатного сина українського народу Тараса Григоровича Шевченка, підтримки заходів із вивчення і популяризації спадщини Великого Кобзаря в Україні та за її межами постановляю:
2. Координаційній раді з питань підготовки та відзначення 200-річчя від дня народження Т.Г. Шевченка за участю Організаційного комітету з підготовки та відзначення 200-річчя від дня народження Т.Г. Шевченка забезпечити організацію та координацію заходів із проведення Року Тараса Шевченка.
1) забезпечити здійснення в рамках підготовки та відзначення 200-річчя від дня народження Т.Г. Шевченка заходів, зокрема, щодо:
широкого відзначення міжнародною спільнотою 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка, зокрема у Російській Федерації, Республіці Казахстан, Литовській Республіці та Республіці Польща;
організації та проведення у 2014 році всеукраїнського Шевченківського форуму "Свою Україну любіть!" та Шевченківського міжнародного літературного конгресу;
створення логотипа відзначення 200-річчя від дня народження Т.Г. Шевченка для використання під час святкування цього ювілею в Україні та за її межами;
завершення видання повного зібрання творів Тараса Шевченка у 12 томах та "Шевченківської енциклопедії" у 6 томах;
видання "Кобзаря" іноземними мовами, зокрема англійською, німецькою, французькою, російською, польською, казахською, литовською, літопису життя і творчості Тараса Шевченка, альбому репродукцій художніх творів Тараса Шевченка, каталогу повернутих в Україну документів і матеріалів, пов'язаних із життям і творчістю Тараса Шевченка;
проведення ремонтно-реставраційних робіт у Національному музеї Тараса Шевченка та його філіях у місті Києві - Літературно-меморіальному будинку-музеї Т.Г. Шевченка та Меморіальному будинку-музеї Т.Г. Шевченка, а також обладнання приміщень цих музеїв сучасними засобами охоронної сигналізації та музейним устаткуванням, створення інтерактивних музейних експозицій;
опрацювання питання щодо надання підтримки діяльності Музею-квартири Тараса Шевченка в м. Санкт-Петербурзі (Російська Федерація);
вивчення стану об'єктів, що знаходяться в Україні та за кордоном, пов'язаних з ім'ям Т.Г. Шевченка, вжиття в установленому порядку заходів щодо їх збереження;
2) опрацювати питання щодо проведення відповідних урочистостей на рівні Організації Об'єднаних Націй, зокрема проведення міжнародної Шевченківської конференції, а також включення до Календаря пам'ятних дат ЮНЕСКО на 2014 рік відзначення ювілею Тараса Шевченка;
3) ужити разом із Київською міською державною адміністрацією заходів щодо створення в установленому порядку музею Кирило-Мефодіївського товариства;
4) опрацювати разом із Черкаською обласною державною адміністрацією питання щодо створення у м. Каневі, зокрема, вищого навчального закладу з підготовки фахівців гуманітарного профілю, Співочого поля біля підніжжя Тарасової гори, спорудження Тарасової церкви, а також Музею Тараса Шевченка у с.Мошнах Черкаської області;
5) забезпечити в установленому порядку фінансування заходів з підготовки та відзначення 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка.
4. Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям:
1) доопрацювати регіональні плани заходів із підготовки та відзначення 200-річчя від дня народження Т.Г. Шевченка, передбачивши, зокрема, проведення ремонтних і реставраційних робіт, робіт з благоустрою і впорядкування об'єктів, пов'язаних з ім'ям Тараса Шевченка;
2) сприяти в установленому порядку громадським та благодійним організаціям у їх діяльності щодо вшанування пам'яті та популяризації творчості Тараса Шевченка, зокрема встановлення пам'ятників Т.Г. Шевченку, оновлення експозицій музеїв.
5. Державному комітету телебачення і радіомовлення України забезпечити широке висвітлення заходів з підготовки та відзначення 200-річчя від дня народження Т.Г. Шевченка.
Президент України
|
В.ЯНУКОВИЧ
|
м. Київ
11 квітня 2012 року № 257/2012 |
УКРАЇНА
БІЛОЗЕРСЬКА РАЙОННА ДЕРЖАВНА АДМІНІСТРАЦІЯ
ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РОЗПОРЯДЖЕННЯ
ГОЛОВИ РАЙОННОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ
23.05.2012 № 390
Про підготовку та відзначення в
районі 200-річчя від дня народження
Тараса Шевченка
На виконання розпорядження голови обласної державної адміністрації від 03 травня 2012 року № 329 «Про підготовку та відзначення в області 200- річчя від дня народження Тараса Шевченка», керуючись статтею 6, пунктом 1 статті 22, пунктами 1, 9 частини першої статті 39, частиною першою статті 41 Закону України «Про місцеві державні адміністрації»:
1. Утворити організаційний комітет з підготовки та проведення в районі 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка у складі згідно з додатком.
2. Затвердити план заходів з підготовки та відзначення в районі 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка, що додається.
3. Виконавцям заходів, затверджених цим розпорядженням, забезпечити їх реалізацію та за результатами роботи щопівроку до 05 числа місяця, наступного за звітним періодом, інформувати відділ культури і туризму районної державної адміністрації, підсумкову інформацію надати до 10 березня 2014 року.
4. Відділу культури і туризму районної державної адміністрації забезпечити узагальнення наданих матеріалів та:
- щопівроку до 10 числа місяця, наступного за звітним періодом, інформувати управління культури і туризму обласної державної адміністрації про стан виконання затвердженого цим розпорядженням плану заходів, підсумкову інформацію до 11 березня 2014 року.
5. Контроль за виконанням цього розпорядження покласти на першого заступника голови районного державної адміністрації Маханька Г.В.
Голова районної
державної адміністрації В.О.Поддубний
Довідка про склад фонду "Шевченкіана"
|
Комплектування – процес наповнення фонду документами, його постійне обновлення. Отже, підвищення ступеня задоволення інформаційних запитів користувачів і, відповідно покращення результатів бібліотечної роботи безпосередньо пов’язані із збільшенням ефективності формування бібліотечних фондів.
Бібліотечний фонд Білозерської районної бібліотеки налічує 33621 прим. В фонді представлені всі види друкованої продукції: книги, брошури,газети, журнали, аудіовізуальні матеріали, плакати та ін.
В фонді присутні різні за змістом документи :
- Суспільно- політичні- 4456 прим., що становить 13,3% від загального фонду
- Науково-природничі-1899прим.-5,6%
- Технічні та по сільському господарству-4914 прим.- 14,6%
- По мистецтву, фізкультурі та спорту- 1992 прим.- 5,9%
- Художні, по літературознавству, по мовознавству- 20360 прим.-60,6%
До послуг користувачів у фонді зібрані директивні матеріали, науково-популярні видання, учбова література, книги довідкового характеру, бібліографічні покажчики.
В фонді бібліотеки є цінні видання – книга Н.Карьевь «Выбор» 1900 року та «Библия, или книги священного писания» 1908 року видання, які подарували бібліотеці читачі. Нових надходжень до районної бібліотеки 2013 році надійшло 823 прим. Тобто, бібліотечний фонд Білозерської районної бібліотеки здатний задовольнити різнобічні запити користувачів.
Білозерській районній бібліотеці доводиться зараз докладати максимум зусиль, щоб здобувати кошти на придбання книг та періодичних видань. Крім бюджетних коштів, які виділяються на комплектування та надходжень літератури за програмою «Українська книга» велику частку в поповненні фонду нашої книгозбірні складають останнім часом подарунки самих користувачів бібліотек, книголюбів, власників приватних зібрань, місцевих літераторів.
Вже декілька років в районній бібліотеці та сільських бібліотеках проводиться акція «Подаруй книгу бібліотеці». В 2013 році бібліотекам подарували 1008 прим. книг.
На підписку періодичних видань на 2014р. із бюджету виділено 23800гр. Отже, районна бібліотека має в цьому році газети та журнали різнобічного характеру, які допоможуть різним категоріям читачів.
Незабаром вся Україна буде святкувати 200-річчя з дня народження Т.Г. Шевченка. Районна та сільські бібліотеки в своїх фондах мають т. Шевченка та літературу про нього. Твори Шевченка в районній бібліотеці представлені «Повним зібранням творів Т.Шевченка в 12-ти томах.», «Творами поета в 5-ти томах», декількома випусками Кобзаря, окремими віршами та поемами, творами російською мовою, літературознавчими статтями. Дуже багато книг в фонді, які висвітлюють Шевченка, як борця за свободу українського народу, за щасливу долю України. Ціла галерея книг розкриває перед нами Т. Шевченка як талановитого художника та скульптора.
В 2014 році згідно з планом роботи районної бібліотеки та з метою покращення комплектування сільських бібліотек творами Шевченка та літературою про нього буде проводитись вивчення бібліотечного фонду цього розділу. Сільським бібліотекарям рекомендовано:
1. Проаналізувати укомплектованість фонду творами Т. Шевченка та літературою про нього.
2. З метою поповнення фондів вищевказаною літературою використовувати всі доступні методи докомплектування(відвідування обмінних фондів, прийняття в дарунок від читачів, відвідування книжкових магазинів та ін.)
В кінці 2013 року до нашої бібліотеки надійшли нові збірки Т. Шевченка «Я так її люблю, я так люблю» - вибрані вірші та поеми та «Дитячий Кобзар», а також путівник «Шляхами Тараса Шевченка».Ми тебе не забудем, Тарасе!
Тарас
Шевченко – символ чесності, правди і безстрашності, великої любові до людини. Вся
творчість Великого Кобзаря зігріта гарячою любов’ю до Батьківщини, пройнята священною ненавистю до ворогів і
гнобителів народу. Його думи, його пісні, його полум’яний гнів, його боротьба
за світлу долю трудового люду були думами, піснями, гнівом і боротьбою
мільйонів.
Напередодні
ювілею видатного поета прийшли вшанувати його пам'ять читачі Розливнянської
сільської бібліотеки. Для них було проведено усний журнал «Ми тебе
не забудем, Тарасе!». На заході звучали вірші Т. Г. Шевченка, розповіді про його долю,
українські пісні. До уваги учасників заходу була представлена
книжково-ілюстративна виставка «200 літ під зорею Тараса», присвячена Великому
Кобзарю.
Сяє геній Кобзаря.
В Інгулецькій сільській бібліотеці з нагоди 200-річчя від дня народження
Т.Г.Шевченка пройшли літературні читання безцінних Кобзаревих творів. Серед учнів 5 класу організували і провели конкурс читців "Сяє геній Кобзаря".
Діти читали поезії Тараса Шевченка про знедолене дитинство, гірку долю
матері-кріпачки, яка лише уві сні могла бачити своїх дітей щасливими, про
незрівняну красу природи рідної України. Кращі виконавці віршів великого поета
були нагороджені книжками. Працівниками бібліотеки також була проведена
презентація виставки “Шевченко знайомий і незнайомий» Також в бібліотеці
розгорнуто виставку малюнків «Сторінками Кобзаря».
Тарас Шевченко - духовний взірець нації
|
"Любітеся, брати мої,
Україну любіте,
І за неї безталанну,
Господа моліте."
Т. Шевченко
Україну любіте,
І за неї безталанну,
Господа моліте."
Т. Шевченко
Україна – розкішний вінок з рути і барвінку, що над ним світять заплакані зорі... Поема жалю і смутку... краси і недолі... Віками терзали співучу душу України, виганяли з рідної хати. За Україну, за її долю і волю 10 років карався на засланні, але не каявся, наш Великий Кобзар, наш батько Тарас. Важко визначити, коли Шевченко був потрібніший рідному народові: чи в ті далекі жахливі часи, коли він був поневолений, чи сьогодні, коли Україна духовно відроджується...
Його біографія усім відома. Юнаком він був на чужині, там з’явились і перші твори. Але серце поета, разом з усіма його почуттями, сподіваннями, щодня й щогодини було в Україні. Без України його серце не могло ні співати, ні сумувати, до неї поривалось і співало.
Шевченкові поетичні твори промовляють до нас закликами, настановами, розповідають про тяжке життя селян-кріпаків, їхні долі.
Шевченкові поетичні твори промовляють до нас закликами, настановами, розповідають про тяжке життя селян-кріпаків, їхні долі.
Більшість із нас знають Шевченка як поета, прозаїка, драматурга і менше як прекрасного художника, гравера, живописця. Його художні картини в Академії мистецтв у Петербурзі, де він навчався, були удостоєні високих нагород, йому присвоєно почесне звання Академіка художеств.
У кожного - свій Шевченко, бо всяк вибирає в його спадщині те, що йому найближче. Всяк бере у Шевченка стільки, скільки здужа. Всяк пише про нього так, як може. А сам Шевченко як явище велике і вічне – невичерпний і нескінченний. Він росте і розвивається в часі, в історії, і нам ще йти і йти до його осягнення. Шевченко – завжди попереду. До нього треба доростати усім життям!
Все це відкрити для себе на літературно мистецькій годині «Його життя написане сльозами, що запеклися кров’ю на душі».
Закінчилася зустріч в бібліотеці складанням пазла «Картинна галерея Шевченка».
Нехай же в кожній хаті на чільному місці лежить «Кобзар», хай у кожній світлиці заквітне портрет Шевченка, щоб слово Тарасове світило старому і малому, щоб слово його не забуте і нині, вічно ходило по Україні.
Promoushn
https://www.facebook.com/groups/221451674548501/ - Білозерці
https://www.facebook.com/groups/128650610526667/ - Бібліотекарі Хесонщини
https://www.facebook.com/groups/233069096855429/ - Бібліовіночок Кобзарю
Відео архів пошукової та творчої роботи
Озвучена книжкова виставка "Ми чуємо тебе, Кобзарю, крізь століття".
Ми впровадили нову форму роботи - озвучена книжкова виставка. Під час її презинтації були застосовані такі елементи: розповідь бібліотекаря, декламування віршів, використання слайдів та репродукцій. Ця форма роботи спрямовує читача на емоційне сприйняття матеріалу і дає можливість розкрити всебічний талант Тараса Григоровича Шевченка.
"Український Рембрандт"
Тарас Григорович Шевченко,як художник займає одне із самих почесних місць в українському образотворчому мистецтві. Він один із перших художників, які прокладали новий реалістичний напрям в українському мистецтві. Шевченко був зачинателем і першим видатним майстром офорту у вітчизняному мистецтві. Сам прекрасно володів всіма відомими тоді засобами графічного зображення.
Під час відео години «Український Рембрандт» користувачі переглянули слайди мистецьких творів Шевченка, дізналися про історію написання автопортретів, портретів його друзів та знайомих, картин та офортів. Під час заходу були використані записи пісень на слова Т. Шевченка «Реве та стогне Дніпр широкий», «Думи мої, думи».
Слово Шевченка
«Слово Шевченка живе серед нас, мов ясний дороговказ». Підтвердити ці слова прийшла до бібліотеки Є.К.Дубовалова, подарувавши збірку херсонської авторки Савченко К.М «Життя і творчість Т.Г. Шевченка в прислів’ях та приказках». Вислови з цієї збірки є девізом творчості Євдокії Константинівни, місцевої поетеси.
Наша дума, наша пісня
Не вмре, не загине…
От де, люде, наша слава,
Слава України!
(Шевченко Т.Г)
Тарасові думки будуть жити віки.
(Савченко К.М)
«Були і є поети для епох»
До 200 – річчя від дня народження Т.Шевченко – відділ мобільно-оперативного обслуговування та МБА підготував цикл тематичних добірок документів для сільських бібліотек району. Сьогодні одна з добірок «Були і є поети для епох»відправилась до Розливнянської бібліотеки (зав. Кошолап С.С)
Вічний, як народ…
Сьогодні, в міжнародний День рідної мови, в Білозерській районній бібліотеці відкрито галерею портретів Тараса Григоровича Шевченка. Це – вишиті, мальовані маслом, вирізьблені та випалені на дереві портрети Кобзаря, а також малюнки читачів. Експонати надали мешканці сіл району та сільські бібліотеки.
По центру - портрет Т. Г. Шевченка, виконаний художником-авангардистом з Білозерки Олександром Печорським
Бібліотекар Олена Макаренко представляє експонати галереї
Лунає українська пісня у портретній галереї у виконанні бібліотекаря Кіровської
бібліотеки Олени Крестьянінової
Маленький українець на фоні свого пращура
Експонати до галереї надали мешканці сіл району та сільські бібліотеки
По центру - портрет Т. Г. Шевченка, виконаний художником-авангардистом з Білозерки Олександром Печорським
Бібліотекар Олена Макаренко представляє експонати галереї
Лунає українська пісня у портретній галереї у виконанні бібліотекаря Кіровської
бібліотеки Олени Крестьянінової
Маленький українець на фоні свого пращура
Експонати до галереї надали мешканці сіл району та сільські бібліотеки
Бібліотечна виставка «Поет духовної свободи»
Щоб слово пламенем
Щоб людям серце розтопило,
І на Україні святилось
Те слово, Божеє кадило,
Кадило Істини. Амінь!
Про великого Кобзаря ми знаємо, здається все, від його сирітського дитинства до останніх років життя. Бо Шевченко – вічний, невичерпний і нескінченний, гордість і неоціненний скарб духовної культури українського народу. На протязі свого страдницького життя він впроваджував Божі істини: віру, надію, любов, непохитність та гідність українця, повноцінність сім`ї. Він продовжує діяти своїми творами тепер, в епоху комп`ютерних технологій.
Наша книжкова виставка містить різноманітні носії інформації: книги, періодику, картини, портрети, комп`ютерні додатки, творчі доробки. Це дасть змогу широко розкрити значимість особистості та творчості Шевченка, залучити відвідувачів самостійно вибирати твори в розділі виставки і декламувати, розповідати, тощо.
Тема та розділи виставки показують віковічні проблеми, з якими боровся Шевченко, здобутки, неповторність особистостей України.
У I розділі «Не називаю її раєм», представлені маловідомі факти й історії з життя великого поета, про дитинство, родовід, Моринці, Кирилівку, - про ту глибинку, звідки бере початок джерело Шевченківського духу.
II розділ: «Сіять господнею красою…». Святість жінки – матері, на думку літераторів, найповніше розкрив у своїх творах Т.Шевченко. Ця тема актуальна у всі часи. Особливо – проблеми одиноких матерів, покриток, неповноцінних сімей.
III розділ: «Світе тихий, краю милий, моя Україно!». Де б Тарас Шевченко не перебував, завжди линув на Україну, прагнув для неї свободи, процвітання, щасливої долі для молодого покоління. Тут представлені дослідження про подорожі Тараса Україною, карти, спогади.
Вшановуємо Т. Г. Шевченка
Шевченківська тема по особливому актуальна в період підготовки до відзначення 200 –річчя з дня народження Кобзаря.
Так, напередодні річниці від дня народження Т. Г. Шевченка, для користувачів Широкобалківської бібліотеки провели усний журнал «Вшановуємо Т. Г. Шевченка» за сторінками:
1 ст. – «Дитячі роки Тараса»;
2 ст. – «Шевченко - художник» (демонстрація репродукцій картин, автором яких є Т. Г. Шевченко);
3 ст. – «Твори Т. Г.Шевченка» (бібліографічний огляд літератури про життя і творчість письменника);
4 ст. – «Ми тебе не забудем, Тарасе!»
Також було організовано виставку творів Шевченка і творів про нього та виставку дитячого малюнка «Малюємо за творами Т. Г. Шевченка». Під час заходу звучали українські пісні, які виконували діти, одягнені в українські костюми.
На заході були присутні вчитель української мови і літератури Поліщук Т. А., а також шкільний бібліотекар Медведик Т. В.
Тарасові слова – то правда жива
Щороку відзначають українці річницю від дня народження великого сина України, геніального поета і художника Тараса Григоровича Шевченка. Ми називаємо його апостолом правди і свободи, нескореним борцем за волю України. Поет пов’язував свою долю з долею України, виступав зі своїм полум’яним словом на її захист від поневолювачів, закликав до боротьби, залишив своїм «живим і ненародженим» важливі дороговкази.
До 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка в Микільській сільській бібліотеці проведено літературні читання «Тарасові слова – то правда жива» для учнів 5-6-х та 8-9-х класів. Епіграфом заходу були слова поета «І мене в сім’ї великій, сім’ї вольній, новій не забудьте пом’янути незлим, тихим словом».
Літературні читання покликані збагатити знання користувачів бібліотеки про життя та творчість Великого Кобзаря, збудити зацікавленість до читання творів великого майстра слова та зрозуміти його вагомий внесок у розвиток української літератури.
Невмирущі рядки "Заповіту"
У переддень ювілею з дня народження Великого Кобзаря у Велетенській сільській бібліотеці відбулася презентація вишиваного "Заповіту" Т.Г.Шевченка.
Текст "Заповіту" вишитий за допомогою пайєток. Понад 3000 пайєток склалися у невмирущі рядки. Упродовж 2 місяців їх вишивала сільський бібліотекар С.В. Мішина.
Текст "Заповіту" вишитий за допомогою пайєток. Понад 3000 пайєток склалися у невмирущі рядки. Упродовж 2 місяців їх вишивала сільський бібліотекар С.В. Мішина.
«Краса і сила Шевченкового слова»
В дні перемог і в дні поразок
В щасливі дні і в дні сумні
Несу думки свої земні.
(Ю. Рибчинський)
Для вшанування 200-річчя від дня народження Т.Г.Шевченка 27 березня у Білозерській районній бібліотеці було проведено районний конкурс читців-аматорів «Краса і сила Шевченкового слова» (в рамках тижня молодіжного читання).
І знову-свято…І знову линуть до нас думи геніального українського поета. Традиційно український народ звертається до постаті Великого Кобзаря, яка у своїй величі була, є і залишається ні з чим незрівнянною, невичерпною для людського подиву й осягнення.
До бібліотеки завітали учні зі шкіл нашого району, які з задоволенням читали твори Шевченка і про Шевченка, заново відкривали знайомі рядки, переосмислювали прочитане, щоб знаходити в них відповіді на питання сучасної людини.
Журі було дуже складно визначити переможців, адже учасники підготувались як найкраще. Всі до виступу підійшли творчо: використовували художню творчість, костюми, театралізацію та мультимедійні засоби. Поки журі визначало переможців, присутні з захопленням насолоджувалися міні-концертом від вихованців Білозерської школи естетичного виховання.
Журі визначили 4 переможці.
І місце – Карчаковська Анастасія (сЧорнобаївка), ІІ місце отримала – Бурлак Вікторія (сМикільське), ІІІ місце розділили- Бутрим Вікторія (сОлександрівка) та Кожевнікова Марина (сЛніпровське)
У наш час творчість Шевченка стала невід’ємною часткою духовного життя народів світу. Хай же і сьогодні, і в наступні роки зігріває наші душі Шевченкове слово, хай воскресає він, пророк нашого народу у благородних помислах і ділах, у справі збереження мови народної, звичаїв, традиції.
«Тарас Шевченко. Якого кольору були його очі?»
Геніальний син українського народу Тарас Шевченко за життя зазнав не лише наруги та знущань, а й великої слави і шани. Природно, що ця непересічна особистість привертала увагу широких кіл громадськості. Чимало сучасників залишили спогади, в яких ідеться і про творчість та уподобання Великого Кобзаря, і про найхарактерніші риси його зовнішності. їх доповнюють автопортрети, написані в різні періоди, та світлини останніх років життя славетного поета й художника.
Зовнішність Шевченка, як і кожної людини, змінювалася впродовж життя. Ці зміни були зумовлені не тільки плином часу, а й моральним самопочуттям і станом здоров'я Великого Кобзаря. Їх в бібліотеці простежували на антропологічній меморії «Тарас Шевченко. Якого кольору були його очі?», зіставляючи документи і літературу із різних джерел.
Тарасові Шевченку випало стати пророком свого знедоленого народу. Ще за життя Великого Кобзаря його портрети і світлини з'явилися в оселях національної інтелігенції й простих трудівників, наочно втілюючи образ пророка, генія, який власною творчістю розбурхав національну самосвідомість українців, приспану десятиліттями кріпацтва та національного гніту.
Тараса Григоровича Шевченка, без сумнівів, можна вважати видатною особистістю, адже він був людиною універсальних обдарувань та інтересів. Без його постаті не можливо уявити Україну, адже все життя і творчість він присвятив українському народові.
На знак шани до Кобзаря по всій Україні, у багатьох містах і селах нашої держави встановлюють пам’ятники, які увічнюють образ українського народного поета, революціонера-демократа.
Монументальна Шевченкіана на Білозерській землі.
Тараса Григоровича Шевченка, без сумнівів, можна вважати видатною особистістю, адже він був людиною універсальних обдарувань та інтересів. Без його постаті не можливо уявити Україну, адже все життя і творчість він присвятив українському народові.
На знак шани до Кобзаря по всій Україні, у багатьох містах і селах нашої держави встановлюють пам’ятники, які увічнюють образ українського народного поета, революціонера-демократа.
На сьогоднішній день налічується 1384 пам’ятники Тарасу
Шевченку у світі: 1256 в Україні та 128 за кордоном – у 35-ти державах.
В Україні найбільше пам’ятників встановлено на
Івано-Франківщині – 201, за нею йдуть Львівська (193), Тернопільська (165) та
Черкаська (102) області.
На Херсонщині перший пам’ятник Кобзарю встановлений у
1922 році в селі Станіслав Білозерського району. Ця подія пов’язана з
перебуванням у Станіславі актора Юрія Васильовича Шумського. Багато сил
віддавав він згуртуванню творчої молоді Станіслава, тут активно діяв
драмгурток. Але разом з тим Юрій Васильович мав піднесену мрію вшанувати
пам’ять Кобзаря, відкривши в селі пам’ятник.
Станіславці радо сприйняли пропозицію. Погруддя замовили
в Києві. Воно було встановлено в центрі села на величному, заввишки в кілька
метрів постаменті — пам’ятник було відкрито 8 листопада 1922 року. На лицьовому
боці постаменту зображено бандуру, сувій паперу, пензлі, на решті боків — рядки
з невмирущих творів Кобзаря. Щороку в шевченківські дні тут людно — проходять
свята пам’яті великого сина українського народу.
Пізніше пам’ятники поетові з’явилися і в с. Софіївка, с.
Дар’ївка, с. Широка Балка, смт
Білозерка, с. Чорнобаївка. Біля них проводяться заходи вшанування поета,
літературні свята, конкурси-поезії.
Не може не привернути увагу скульптурний портрет
Т.Г.Шевченка у селі Широка Балка –
робота Херсонських художньо-виробничих майстерень. Погруддя мармурове,
постамент та цоколь – з каменю-ракушняку та цегли, оцементовані, облицьовані
плитами з мармурової крихти. Пам’ятник відкрито у березні 1964 року.
Здавна бережуть у своїх серцях пам'ять про поета жителі
села Софіївка. Місцем проведення масових заходів щодо вшанування пам’яті
Кобзаря й інших акцій є пам’ятник Т.Г. Шевченку. Погруддя встановлене в центрі
села і є свідченням любові мешканців до
геніального сина України Тараса Шевченка.
Погруддя Т.Г.Шевченка було встановлено і в селі Дар’ївка,
виготовлене архітектором Шапко І.Г. з бетону. Для жителів села він є символом
чесності, правди і великої любові до народу, незалежності та справедливості.
Безсмертна спадщина нашого Пророка користується великою
любов’ю усіх українців. Здавна бережуть у своїх серцях пам’ять про нього й жителі
смт Білозерка, в центрі якого розташований пам’ятник Т.Г. Шевченку.
Виготовлений ПП Логвінова Т.Н у м. Запоріжжя. Постамент з гранітної крихти,
погруддя тоноване під бронзу. Урочисте відбулося 24 серпня 2001 року. Пам'ятник
встановлений від жителів Білозерського району з нагоди 10-ї річниці
Незалежності України.
09 березня 2014 року, в рамках святкування 200-ї річниці
з дня народження Тараса Григоровича Шевченка, в с.Чорнобаївка за кошти
територіальної громади було встановлено погруддя видатному українському
письменнику, поету та художнику Т.Г.Шевченку. В урочистому мітингу з нагоди
відкриття погруддя взяли участь представники місцевої влади, депутати районної
та сільської ради, громадськість, молодь.
Ім'я Тараса Григоровича Шевченка не забуто. Як писав Іван
Франко, "найкращий, найцінніший дар доля дала йому аж по смерті —
невмирущу славу і вічно нову насолоду, яку дають його твори мільйонам людських
сердець".
Саме "Монументальну Шевченкіану" на засіданні клубу "Пошук" розкрила Журавленко Ольга,
спеціаліст по охороні пам’яток історії та культури. Для пошуковців
кожне засідання - це відкриття нових сторінок історії малої Батьківщини.
Календар подій
січень
1. Круглий стіл "Пророк і геній України"
2. Літературно мистецька година "Тарас Шевченко духовний взірець нації"
3. Віртуальна мандрівка до національного музею Тараса Шевченка
лютий
1. Інтерактивний вечор портрет "Ім'я таке просте - Тарас, а велич і душа глибинна"
2. Книжкова акція "Читаємо Шевченка"
3. Медіа презентація "Подорожуємо Тарасовими шляхами"
березень
1. Літературно мистецька вітальня "Живуть, Тарасе любий, поміж нас і голос твій, і пензель твій і слово"
2. Конкурс читців "Шануймо слово Кобзаря"
квітень
1. Бібілографічний етюд "Його життя написане сльозами, що запеклися кров'ю на душі"
травень
1. Інтелектуальна вікторина "Велич Тарасового слова"
червень
1. Поетична година "Любов в житті Тараса Шевченка"
2. Відео салон екранізація драми Шевченка "Назар Стодоля"
липень
1. Мультимедійна презентація "Шевченко та мистецтво"
2. Прегляд художнього фільму "Тарас Шевченко"
серпень
1. Шевченківський квест "Шевченкові твори сяють як зорі"
вересень
1. Літературно - музична кав'ярня "Не тільки поет"
жовтень
1. Пізнавальна година Тарасові світанки"
листопад
1. Цикл переглядів художньо - публіцистичних фільмів "Тарас Шевченко.Заповіт"
грудень
1. Прес калейдоскоп "Знайомий та незнайомий Шевченко"
Немає коментарів:
Дописати коментар